Úvod >> Zdraví skotů

Zdraví skotů

Několik slov o němocech skotů.

Von Willebrandtova nemoc (VWD)

Autosomálně recesivní dědičné onemocnění s abnormálně dlouhým vývojem. Onemocní zpravidla takový jedinec, u něhož nesou geny pro tuto nemoc oba rodiče najednou. Onemocnění způsobuje špatnou srážlivost krve (postihuje především dobrmany, šeltie a skotské teriéry). Krvácivé stavy mohou vyvolat některé infekce, rakovinové nádory (např. hemangiosarkom) a otravy. V současné době je v Americe u renomovaných chovatelů zvykem testovat feny před zabřeznutím na VWD.

 

Scottish cramp - svalová křeč

Diagnostikovaná pouze u skotských teriérů. Vzniká zpravidla nedostatkem serotoninu, neurotransmiteru přenášejícího nervové vzruchy do svalstva zvířete. Projevuje se nekoordinovanými záškuby končetin při vysoké fyzické námaze, ale nemusí se u psa za celý život projevit. Nejčastěji se u zvířat objeví ve věku od 2 do 18 měsíců . Psům se pro zmírnění obtíží podává vitamín E.

 

Cranio-mandibulární osteopatie

Toto onemocnění sdíli společně se skoty westíci a kernteriéři, kteří jsou blízkými přibuznými. Je charakteristické abnormálním vývojem kostí čelistí u postižených štěňat ve věku do 1 roku. Onemocnění je možné zmírnit podáváním vysokých dávek steroidů.

 

Cereberální abiotrofie (CA)

Nově popsané onemocnění skotských teriérů. Jedná se o degenerativní onemocnění související s dokončováním vývoje mozkových buněk cerebela (mozečku), který je zodpovědný za koordinaci pohybů. Postižení jedinci pomalu ztrácejí kontrolu nad svými pohyby. CA je způsobeno defektním autosomálně recesivním genem. CA symptomy se velice liší u jednotlivých zvířat.

© Slavomír Raszka