Několik slov o nás

/ 1

Zvířata a především psy jsem milovala odmalička. Doma v paneláku jsem psa mít nemohla, takže jsem aspoň cvičila cizí psy na kynologických cvičištích v Ostravě Mariánských horách a v Janové. Rukama mi prošli zejména kříženci, se kterými jsem se účastnila přeborů ve sportovní kynologii a dotáhla to i na celostátní zkoušky s mým oblíbeným ovčákem Cézarem. Byl to mimořádně nadaný pes, zvládal veškeré hlasové i posunkové povely, ale protože byl "bezpapírákem", zůstalo u jediné zkoušky v jeho životě.

Po ukončení studia na vysoké škole však bylo zcela jasné, že si brzy pořídím nějakého vlastního chlupáče. Jenže s nedostatkem času jsem musela volit menší plemeno, které bys naplnilo mé představy. Již v té době jsem navštěvovala výstavy psů, kterých bylo velice poskrovnu, ale tyto akce mě nadchly atmosférou natolik, že jsem začala hledat plemeno vhodné na vystavování. Již si nepamatuji, jak a kde vznikl ten prvotní impulz, který rozhodl, že to bude skotský teriér, ale volba byla osudová a navždy změnila můj i životy mých nebližších. Psal se rok 1992 a do mého života vešel můj první skutečný skotský teriér Brixi Eldorado. Dostali jsme ho takřka darem od jednoho nejmenovaného majitele. Byl ve špatném zdravotním stavu, zanedbaný a s řadou vad, které jej posléze vyloučily z výstavní kariéry. Ale byl náš a my jsme si ho hýčkali. A ponejvíce můj otec - zarytý odpůrce psů v panelácích. I přes svou velmi uzavřenou a bázlivou povahu se stal Brix osudovým psem, který otočil chod dějin a přesvědčil mého otce, že pes do rodiny patří a nikdy nebude jinak. Po 6 letech Brix uhynul na rakovinu, nicméně v té době jsem již měla vybrané další štěňátko z chovné stanice Lov. Byl to opět pejsek - Ufo Lov alias Brix 2 , který mi učaroval svou nádherně žíhanou srstí. A s ním jsem vpadla do víru výstav naplno. Absolvovala jsem s řadou stejně nadšených pejskařů mnoho výstav zejména ve východní Evropě (Rumunsko, Chorvatsko, Slovinsko). Brix obhájil řadu cenných titulů jak u nás tak v zahraničí. Jeho výstavní kariéra skončila předčasně v 6 letech, kdy se objevily první vleklé zdravotní potíže. Brix i přes veškerou péči veterináře uhynul v 10 letech.

V tomto kritickém období jsem začala silně pochybovat, zda si mám znovu pořídit skotského teriéra, když jejich život končí tak tragicky. A v tomto životním okamžiku opět zasáhla ruka osudu a v chovatelské stanici Bohemia Eldorado se narodila 3 černá štěňátka. Dva kluci a jedna holčička. Bylo nade vší pochybnost jasné, že mít skotského teriéra je jako zvyk. A zvyk, to je železná košile. A tak jsem si domů přivezla dalšího člena rodiny Nera Wolfe Bohemia Eldorado . Malý divočák plný neutuchající energie a zápalu pro vše možné i nemožné vyrostl v psího elegána se vším, co k němu patří. Má v sobě entuziasmus a nesmírně vlídný vztah ke všem lidem a zejména k malým dětem, které bezmezně miluje. Je pro nás skvělým společníkem a průvodcem. Výstavy již absolvuje spíše sporadicky, nebot; dosáhl pocty nejvyšší a stal se interšampionem . Neroušek odešel na věčnost koncem zimy 2017. Bude nám moc chybět.  

Náš další přírůstek je fenka Summer Folly Lucia`s Dream alias Ela ze špičkové evropské chovatelské stanice paní Betty Smit - Kamerbeek. V ní jsme objevili nový rozměr soužití se skoty, zejména propojený s její holčičí náturou. Je nesmiřitelným pronásledovatelem koček a neochvějně se pustí do boje i se sousedovic dominantním kocourem. Chlupy pak z něho lítají na všechny strany. Na druhou stranu je mimořádně mazlivá a přítulná, takže občas zapomínáme, že je to čtyřnohé psisko a místo toho ji chováme v náručí, kde si spokojeně spinká. Je mnohonásobnou šampionkou České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a ve třech letech dokončila titul interšampiona . Je matkou resEUW 2012 GRANDCH CH,JCH Betty Majesco , BOB BIG I, Crufts nominace 2012, která se narodila se spojení s multiCH a vítěze Crufts show 2012 Stevie Wonderful Lucia`s Dream . Elinka dožila svůj život v kruhu rodinném a nečekaně odešla na věčnost dne 30.9.2017. S její ztrátou se budeme velmi těžce smiřovat.

Koncem roku 2010 jsem dostala nabídku, zda bych nechtěla adoptovat dospělou fenku. První reakce byla automatická a já odmítla, vždyť mám již 2 psy a těšila jsem se, že si po naši Ele nechám do chovu štěńátko, až se nějaké narodí. Jenže ta nabídka byla stejně jako většina důležitých udalostí v životě prostě natolik zajímavá (že by osud?), že jsem neodolala a za pár dnů bylo rozhodnuto. A máme nový přírůstek Je jím Elis Wys-Tabasko alias Bari od renomované chovatelky Jany Šimberové, která nás okouzlila svou přítulnou povahou a důvěřivostí, která se každým dnem prohlubuje. Doplnila tak chovnou skupinu o krevní linii s anglickými předky. Bari nám dala tři vrhy zdravých štěňátek, z nichž jsme si ponechali černou holčičku April, kterou voláme Ada a žíhaného pejska Calvina alias Bedyho . I když Bari byla vystavovaná sporadicky a výstavy nemilovala, jako matka byla dokonalá, dokonalá byla i její oddanost k naší rodině. Bari odešla tiše mezi anděly ve svém domově v červnu 2017. Velmi velmi nám chybí.

April Majesco je ztělesněním bohémské bytosti, která vnímá svět naprosto odlišným způsobem. Vyrůstá do podoby  svého otce ICH Scozias Look at Time a získává zkušenosti na výstavách doma i v zahraničí. Může se pyšnit krásným titulem z Evropské výstavy v Leeuwardenu,kde jako psí miminko okouzlila rozhodčího, který ji obdaroval titulem BOB Baby. I jako juniorka již sbírá cenné tituly (Best Junior, 1. místo Junior BOD) v Čechách i v zahraničí. Obhájila rovněž tituly Junioršampion ČR , šampion ČR a šampion SR. V březnu 2013 splnila všechny podmínky pro udělení titulu šampiona SKCHTaF. A v září 2013 byla v Komáromu nominovaná na Crufts 2014. Ada v červnu 2014 splnila všechny podmínky pro udělení titulu interšampion! Po obou rodičích zdědila velmi kvalitní sytě černou a tvrdou srst a plnochrupost. Je naší nadějí a příslibem do dalších let. Její sestra Anika (export Řecko) se rovněž prosadila na výstavě ve své domovině a získala na MVP v Athénách 2013 tituly CAC, res CACIB. Je jedním ze dvou skotských teriérů, o kterých víme, že žijí v této krásné zemi.

Nováčkem v naší smečce je od 13. srpna 2013 Calvin Majesco. Žíhaný klučík, kterého familierně voláme Béďa,  je synem Elis Wys-Tabasko a multiCH Coopera Hannah-Moravia . Od samého počátku se projevoval jako velký individualista a nezávislá bytost, ale když dospěl stal, se našim miláčkem a závislákem. Výstavní kariéru zahájil jako dorostenec na krajské výstavě s titulem Nejlepší dorost a posléze obhájil na mezinárodních výstavách ve třídě mladých několik prestižních titulů BOB Junior, Derby Junior Winner,GrandPrix Slovakia Junior Winner a nominace Crufts 2015. Bedy je ve věku 12 měsíců trojnásobným junioršampionem - Junior šampionem a Klubovým šampionem mladých SR a junioršampionem ČR. Je zároveň klubový šampion mladých KCHT.  Za necelý rok se Bedymu podařilo navíc obhájit další ceněné tituly včetně res EUW´15, klubový vítěz, klubový šampion KCHT, šampion České republiky a splnit všechny podmínky pro titul C.I.B. Na závěr své plodné kariéry byl nominován nejlepším nízkonohým teriérem a BIS 1 speciální výstavy Německa, posléze mu byl přiznán titul klubový šampion (KfT) Německa.  V lednu 2017 dokončil titul šampiona Maďarska. Bedy je také plnochrupý a jako krycí pes i plodný.

Bedy

Catrinka Majesco (Cooper Hannah-Moravia x Elis Wys-Tabasko) a sestra Bedyho se stala v květnu 2014 na mezinárodní výstavě v Tampere, Finsko nejlepším dorostem a BOS.

Connor Mac Majesco (Cooper Hannah Moravia x Elis Wys-Tabasko), kterého jsme exportovali do Austrálie, vyhral na speciální výstavě v Melbourne titul Best Opposite Junior.

 

00464.jpg

Čekali jsme holčičku a oni se narodili dva kluci. Ze spojení multiCH, ICH, BIS Scozias Look at Time a multiCH, ICH Lucia`s Dream Summer Folly přišli na svět dne 15.3.2014 dva černí bráškové. Jeden z nich - Don Dexigo  zůstává doma jako nový člen naší rodiny. Jak čas plynul, Dexi absolvoval řadu výstav doma i v zahraničí , kde si vedl více než výborně. Ve dvou letech je již Český šampion, JCH VDH/KfT Německa, JEUW´015 a JBIS 1, 2. nejlepší nízkonohý teriér speciální výstavy v Drážďanech. Z českých výstav si přinesl prozatímní tituly BOB a BIS 2. V zahraničí dělá čest svému jménu a krom mnoha vítězství si připsal do své sbírky další tituly BIG 1 a BIS 4. V současnosti je krom Českého šampiona také šampionem Polska, Chorvatska, Rakouska a Interšampionem. Jeho výstavní kariéra se pomalu dovršuje a jeho kvality dávají o sobě vědět, zejména poté, kdy na Světové výstavě v Lipsku v listopadu 2017 se stal 3. nejkrásnějším šampionem v konkurenci 19 přihlášených psů.

Don Dexigo.JPG
Don Dexigo
WDS Lipsko 2017

V únoru 2016 přicestovala až z ruského Smolenska nová posila do našeho týmu. Malá černá holčička My Be Gran Prix (otec: JWW, CW, CH FI Rhum Emporio Armani, matka: CH RUS My Be Born To Be The Best) pochází z CHS My Be Olgy Khalněnkové. Nika, jak ji familierně voláme, má velmi ceněné předky pocházející z Finska, Velké Británie a Ruska. Malá divoženka s neutuchajícím temperamentem je pro nás příslibem velmi perspektivní budoucnosti. Nika prozatím užívá dorostenecká léta, která obohatila prvním pokusem na mezinárodní výstavě v Osijeku, kde obdržela CAJC, JBOB a Crufts nominaci. I přes svůj věk se stává dominantní fenkou a po odchodu Bari začíná doma smečce vládnout. Nyní dozrává a my věříme, že její výstavní kariéra bude slibně pokračovat i v ČR, kde se prozatím objevila na 2 mezinárodních výstavách a obdržela první tituly res CAC, CAC a res CACIB. Nika splnila podmínky chovnosti a je plnochrupá.

Nika
Nika

FARIELA FUORI (Don Dexigo Majesco x April Majesco) - fenka, která je nastupující generací CHS Majesco od 19.1.2018. Jako dorostenka získala svou první výstavou tituly velmi nadějná 1 a nejlepší dorost výstavy 2. místo. na Evropské výstavě ve Waršavě se stala BOB dorostem a obdržela titul European future.

Fariela Fuori
Fariela Fuori EUROPEAN FUTURE
Nejlepší dorost 2.místo

Jsme řádnými členy Klubu chovatelů teriérů, Slovenského klubu chovatelů teriérů a foxteriérů, a zahraničními členy anglického klubu chovatelů skotských teriérů Scottish Terrier Club (England) a finského klubu chovatelů skotského teriéra Skotlanninterrierikerho ry.

1/4
 
KCHT
© Slavomír Raszka