Úvod >> Historie plemene

Historie plemene

/ 1

Původ skotského teriéra známého pod různými jmény jako West Highland Terrier nebo Aberdeen Terrier, v nichž se odrážel starý a smíšený keltský původ, je pravděpodobně datován do období 16. století.

Ačkoliv se literární prameny o počátcích vzniku plemene rozcházejí, základním stavebním kamenem byla skupina nízkonohých teriérů ze skotské Vysočiny, kde se v té době vyskytovalo více podobných typů teriérů - kernteriér, skotský teriér a west highland white teriér.

 

Další nízkonohý teriér - Dandie Diamond teriér se z této společné skupiny odštěpil již dříve a byl šlechtěn jako samostatné plemeno.

 

Tito pracovní teriéři byli houževnatými a neúnavnými společníky obyvatel drsných oblastí Vysočiny a skotských ostrovů. Používali se k hubení škůdců v zemědělství - hlodavců, kun, lišek či jezevců a vyder. Do chovu byli jedinci přednostně zařazováni podle svých pracovních kvalit, nikoliv na základě exteriéru, a proto se jednotný typ skotského teriéra začal prosazovat až se vznikem prvního standardu v Anglii v roce 1888.

 

Pro svůj nezaměnitelný vzhled i povahové vlastnosti se stával stále více oblíbeným plemenem. Zřejmě nejslavnější éry dosáhl v době po 1. světové válce, kdy jej vlastnila řada slavných osobností nejen v Evropě ale i v Americe. Veřejnosti nejznámějším skotem byla "Fala" prezidenta Franklina Roosewelta, která ho často doprovázela při různých příležitostech.

 

Také cho prezidenta - paní Eleanor Rooseweltová vlastnila skota jménem "Maggie" nebo "Meggie" , poté, co prezident a jeho Fala zemřeli. Dalšími privilegovanými skoty, kteří měli vyčleněno místo po boku prezidentů, byli "Telek" a "Caacie" prezidenta Eisenhowera, dva psy jmény "Scotch" a "Soda" vlastnil americký prezident Ronald Reagan. Prezident George W. Bush mladší dostal darem 11 týdenního pejska Barneyho v prosinci roku 2000.

 

Ani persony filmového plátna nezůstaly v oblibě skotských teriérů pozadu: Humphrey Bogart, Zsa Zsa Gabor, Shirley Temple nebo Liza Minnelli, která měla fenku "Lilly". Nechvalně proslulá milenka a druhořadá herečka Eva Braunová měla dva skoty "Stasi" a "Neguse", sám Adolf Hitler měl kromě německého ovčáka také skota jménem "Rumor". V Československu prošlo toto plemeno módní vlnou ve třicátých letech, kdy vystřídalo populárního foxteriéra. Skotského teriéra měli např. Hugo Haas (pes Dybuk) a Hana Vítová.

© Slavomír Raszka