┌vod >> Život se skotem

Život se skotem

Tuto kapitolu jsem se rozhodla vložit na své webové stránky z prostého důvodu. Mají fungovat jako návod pro každého z Vás, kdo byste zatoužili po skoŁákovi. Slouží především k lepšímu poznání jeho naturelu.

Proč skotský teriér?

 

Těžko odpovědět. Snad kvůli jeho krásným tmavě hnědým očím připomínajícím dva oříšky. Já jsem mu propadla na druhý pohled. Zamilovávala jsem se do jeho vzezření a povahy docela pomalu, ale o to jednoznačnější bylo rozhodování po odchodu prvního skota do psího ráje. Skot je jako zvyk a zvyk, to je železná košile. A taky nadšení a entuziasmus pro mimořádné a nevšední plemeno. Skot je vhodný pro lidi, kteří opravdu chtějí PSA. Vyžaduje zvýšenou péči o srst, takže ho nemůžete jednoduše strčit k jakémukoliv psímu kadeřníkovi, který ho ošmiká po vzoru alá universum. Skot vyžaduje zodpovědnost ve všech směrech. Někdy hraničí až s posedlostí, protože mu chcete dopřát jen to nejlepší. A tak se mu začnete starat o plnohodnotný život a začnete plánovat vstříc životu podřízenému JEHO potřebám.

 

 

Máte trpělivost a pochopení pro jeho letoru?

 

Skot je inteligentní tak jak sám potřebuje, leckdy se může stát, že s Vámi nesouhlasí a stávkuje a tak stojíte před dilematem - buď pragmaticky uplatníte svou autoritu a důrazně mu vysvětlíte, že co chcete vy, musí chtít i ON. Anebo se snížíte vůči JEHO intelektu a začnete ho ukecávat, aby si dal říct? Zřejmě převáží to druhé. Ovšem i my jsme tvorové vynalézaví a tak víme, že skoti nade vše milují pamlsky, odměny a pochvaly. Takže toto asi bude cesta k přirozenému vůdcovství.Unikátní vzezření skota, jeho bezstarostný postoj k životu a nerozlučné spojení se skotskou vrchovinou přispěly k jeho popularitě prostřednictvím mnoha výrobků (oblečení, whisky, kostkovaný pléd). Ale jeho pravá nátura není stylizovaná do líbivého a raráškovského vzhledu na reklamních tahácích - obdobně jako ostatní teriéři je značně nezávislý, rezervovaný až tvrdohlavý, ale ke svému pánovi loajální a věrný. J evnímavý vůči jeho náladám. Pokud vyrůstá mezi dětmi, je k nim tolerantní a přijímá je za součást společenství, ve kterém žije. K cizím lidem je ostražitý. Projevy hlasitosti jsou u skota značně individuální. Rád hrabe, a pokud se pustí se zápalem do nějaké činnosti, je těžké mu ji přerušit nebo "nedej bože" zakázat. Chce být všude, kde se něco "šustne". Energický a dobře osvalený pes je ztělesněním velké síly v malém balení. Je vytrvalý a schopen s dostatkem tekutin ujít i delší horské tůry. Kvůli svým zkráceným končetinám není dobrým běžcem. Náklonnost ke koupání ve volné přírodě je různá, obvykle se skoti rádi smáčejí ve vodě tam, kde jim sahá po břicho.

 

 

Výcvik

 

Výcvik skotského teriéra je záležitostí pevných nervů a trpělivosti, ačkoliv i zde platí - důslednost a vymezit jasné mantinely. S intenzivním tréninkem u skota neuspějete. Doporučuji po 18 letech společného soužití se skotem zvolit formu dialogu bez nátlaku a drilu. Co nikdy při výchově nezklamalo, byly pamlsky. Za vynález piškotů by měli udělit Nobelovu cenu.

 

 

Jeden nebo dva skoti?

 

Rozhodně dva (a víc). Již svým vzezřením budí pozornost. Není to sice návod, jak si zvýšit sebevědomí, ale jste skutečně v tomto směru nepřehlédnutelní a drtivá většina lidské populace se za NIMI otočí minimálně ze zvědavosti. SkoŁáků, kteří běhají po světě totiž není moc. Naštěstí. Nejdříve jsme si pořídili jednoho pejska. A když mi na výstavě posuzovatel řekl, že mu chyběl k získání titulu jen jediný krůček a tím byla ona pověstná jiskra v oku, došlo mi to. SkoŁák, který je sám, nemusí o nic v lidské smečce usilovat. Má vše předem dané. Jistou perspektivu teplíčka a dobré stravy. Když si však k němu pořídíte ještě jednoho (a nemusí to být zákonitě další skot), pan domácí se dostane do role, kdy musí být ve střehu vůči svému souputníkovi, rivalovi a vetřelci. Hravý skot bude mít parŁáka na blbinky, samostatný skot se zřejmě ještě více osamostatní. Nám se nestalo to ani ono. První v rodině byl pes, po něm přibyla fenka. Ona je sice ještě nevycválaný drobeček, ale dotáhla hvězdné manýry být první na pomyslném hierarchickém žebříčku. Neustále testuje velkého bratra co do trpělivosti a s vášnivým zaujetím se snaží utrhnout mu jedno i druhé ucho. V tomto životním okamžiku nastupují ony popisované vlastnosti skota - rozvážnost a trpělivost na jedné straně (velký bratr) a zarputilost a vášeň na straně druhé (malá sestra). Starší musel rychle vystřízlivět, neb je vůči feně v podřízeném postoji (je to potenciální matka jeho štěňat). Ovšem jakmile přetekla míra trpělivosti, důrazně vysvětlil mladší sestře, že se nenechá vytočit jejími nechutnými vrtochy. A byl CHVILKU klid.


Pozor na konflikty s jinými psy.Do doby, než jsme si dovezli fenku byl náš pes docela pohodový a společenský pes. Jakmile se k němu přidružila fenka, musí obstát v roli vůdce této malé smečky a s jejím dospíváním zřejmě vyvstanou některé nepříjemné konflikty mezi psy stejného pohlaví. Tady velí příroda a ne my. Začínáme předvídat situace, které mohou přispět k nečekané rvačce o něžné pohlaví.


Od štěněte po dospělákaNenechte si ujít příležitost sehnat si štěně, které Vám doma vyroste. Vím, je to fuška ustát všechny ty loužičky, hovínka a okousaná futra, ale skot je VÁŠ, celým svým tělem a duší. Náš první skot k nám zavítal až ve věku 2 let a nikdy tak nepřilnul k někomu z rodiny. Jakoby žil vlastním životem. Druhého skota jsem přivezla jako štěně ve 4 měsících a téměř se stav opakoval. Ne že by nebyli fajn, ale skutečně se chovali jako pravé nezávislé osobnosti paralelně sdílející společný život s námi. Poslední dva skoty jsem si přivezla v 8 a 11 týdnech a pak nastalo to pravé rošambo. SmršŁ pozitivních emocí, uvítacích ceremoniálů, grimas, zvuků a projevů - JSEM TADY, ABYCH TĚ NEROZLUČNĚ PROVÁZEL ŽIVOTEM - to vše mají naši současní skoti napsáno v očích každý den.Cena štěněte z kvalitního chovu se pohybuje mezi 20.000 - 30.000,- Kč, zahraniční import Vás příjde i na 50.000,- Kč. Pokud máte fenku a chcete krýt v zahraničí, cena se pohybuje různě, zhruba 700 - 1000,- za krytí. Fenky bývají docela zdatné rodičky a matky, zpravidla porodí 3-5 štěňat, nepatří tedy mezi plemena s početnými vrhy.Vyvarujte se koupě štěněte bez rodokmenu. Pokud nejsou rodiče chovní, pak zřejmě existují závažné zdravotní či exteriérové vady, pro které je poradkyně chovu vyloučila z reprodukce.


Skota si pořiďte i kvůli výstavám.Magická událost, která se Vám dostane pod kůži a možná ji vášnivě propadnete, tak jako já. Všechen ten ruch okolo, předváděčky, pečlivé přípravy na den D, kdy vstoupíte do víru dění v očekávání, zda se stane Váš pejsek tím vyvoleným. Nestal? I přesto je život s ním plný a duševně bohatý.


Skot Vás v životě neomezuje ale doprovázíTím myslím dovolené, výlety a jiné volnočasové aktivity, které přiměřeně velikosti a energii skota můžete dělat. Rádi provozujeme pěší turistiku a tak jsme otestovali našeho dospěláka ve vytrvalostních tůrách v Beskydech, Jizerkách a Adršpachu. Žádný problém. Zdravý skot ujde s dostatkem vody i 17 kilometrů a dáváme ho často za příklad naší dceři, kterou už začínaj bolet nožičky po pár kilometrech. Takto jsme tůrovali celé léto na dovolené, dohromady jsme ušli řádově desítky kilometrů a na skoŁákovi se to nijak nepodepsalo. Jen jsme ho šetřili při prudkých výstupech, kde by hrozilo zřícení z výšky a úraz. Ideální dovolená se psem je pro nás pronajatá (a oplocená) chata někde na horách s možností koupání poblíž. Psiska sice vodu milovali, ale jen tam, kde nemuseli plavat. Když si však ověřili, že jim nehrozí potupná čubička, spokojeně se ráchali a dokonce šnorchlovali s hlavou pod vodou.


Když to jde a není příliš hektický den, beru psy do práce. Obzvlᚣ, pokud mám šetření v terénu, mají možnost se do sytosti vyřádit venku mezi rybníky nebo na louce.

 

 

Co nás naučili  naši psi?

 

Že je k životu potřebujeme.

Že jsou nenahraditelní.

Že budeme mít pořád co dělat.

Že šíří dobrou náladu.

Že oželíme komfort a pohodlí.

Že sbližují.

© SlavomÝr Raszka