Úvod >> O nás

Zvířata a především psy jsem milovala odmalička. Doma v paneláku jsem psa mít nemohla, takže jsem aspoň cvičila cizí psy na kynologických cvičištích v Ostravě Mariánských horách a v Janové. Rukama mi prošli zejména kříženci, se kterými jsem se účastnila přeborů ve sportovní kynologii a dotáhla to i na celostátní zkoušky s mým oblíbeným ovčákem Cézarem. Byl to mimořádně nadaný pes, zvládal veškeré hlasové i posunkové povely, ale protože byl "bezpapírákem", zůstalo u jediné zkoušky v jeho životě.

Po ukončení studia na vysoké škole však bylo zcela jasné, že si brzy pořídím nějakého vlastního chlupáče. Jenže s nedostatkem času jsem musela volit menší plemeno, které bys naplnilo mé představy. Již v té době jsem navštěvovala výstavy psů, kterých bylo velice poskrovnu, ale tyto akce mě nadchly atmosférou natolik, že jsem začala hledat plemeno vhodné na vystavování. Již si nepamatuji, jak a kde vznikl ten prvotní impulz, který rozhodl, že to bude skotský teriér, ale volba byla osudová a navždy změnila můj i životy mých nebližších. Psal se rok 1992 a do mého života vešel můj první skutečný skotský teriér Brixi Eldorado. Dostali jsme ho takřka darem od jednoho nejmenovaného majitele. Byl ve špatném zdravotním stavu, zanedbaný a s řadou vad, které jej posléze vyloučily z výstavní kariéry. Ale byl náš a my jsme si ho hýčkali. A ponejvíce můj otec - zarytý odpůrce psů v panelácích. I přes svou velmi uzavřenou a bázlivou povahu se stal Brix osudovým psem, který otočil chod dějin a přesvědčil mého otce, že pes do rodiny patří a nikdy nebude jinak. Po 6 letech Brix uhynul na rakovinu, nicméně v té době jsem již měla vybrané další štěňátko z chovné stanice Lov. Byl to opět pejsek - Ufo Lov alias Brix 2 , který mi učaroval svou nádherně žíhanou srstí. A s ním jsem vpadla do víru výstav naplno. Absolvovala jsem s řadou stejně nadšených pejskařů mnoho výstav zejména ve východní Evropě (Rumunsko, Chorvatsko, Slovinsko). Brix obhájil řadu cenných titulů jak u nás tak v zahraničí. Jeho výstavní kariéra skončila předčasně v 6 letech, kdy se objevily první vleklé zdravotní potíže. Brix i přes veškerou péči veterináře uhynul v 10 letech.

V tomto kritickém období jsem začala silně pochybovat, zda si mám znovu pořídit skotského teriéra, když jejich život končí tak tragicky. A v tomto životním okamžiku opět zasáhla ruka osudu a v chovatelské stanici Bohemia Eldorado se narodila 3 černá štěňátka. Dva kluci a jedna holčička. Bylo nade vší pochybnost jasné, že mít skotského teriéra je jako zvyk. A zvyk, to je železná košile. A tak jsem si domů přivezla dalšího člena rodiny Nera Wolfe Bohemia Eldorado . Malý divočák plný neutuchající energie a zápalu pro vše možné i nemožné vyrostl v psího elegána se vším, co k němu patří. Má v sobě entuziasmus a nesmírně vlídný vztah ke všem lidem a zejména k malým dětem, které bezmezně miluje. Je pro nás skvělým společníkem a průvodcem. Výstavy již absolvuje spíše sporadicky, nebot; dosáhl pocty nejvyšší a stal se interšampionem . Neroušek odešel na věčnost koncem zimy 2017. Bude nám moc chybět.  

Náš další přírůstek je fenka Summer Folly Lucia`s Dream alias Ela ze špičkové evropské chovatelské stanice paní Betty Smit - Kamerbeek. V ní jsme objevili nový rozměr soužití se skoty, zejména propojený s její holčičí náturou. Je nesmiřitelným pronásledovatelem koček a neochvějně se pustí do boje i se sousedovic dominantním kocourem. Chlupy pak z něho lítají na všechny strany. Na druhou stranu je mimořádně mazlivá a přítulná, takže občas zapomínáme, že je to čtyřnohé psisko a místo toho ji chováme v náručí, kde si spokojeně spinká. Je mnohonásobnou šampionkou České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a ve třech letech dokončila titul interšampiona . Je matkou resEUW 2012 GRANDCH CH,JCH Betty Majesco , BOB BIG I, Crufts nominace 2012, která se narodila se spojení s multiCH a vítěze Crufts show 2012 Stevie Wonderful Lucia`s Dream . Elinka dožila svůj život v kruhu rodinném a nečekaně odešla na věčnost dne 30.9.2017. S její ztrátou se budeme velmi těžce smiřovat.

Koncem roku 2010 jsem dostala nabídku, zda bych nechtěla adoptovat dospělou fenku. První reakce byla automatická a já odmítla, vždyť mám již 2 psy a těšila jsem se, že si po naši Ele nechám do chovu štěńátko, až se nějaké narodí. Jenže ta nabídka byla stejně jako většina důležitých udalostí v životě prostě natolik zajímavá (že by osud?), že jsem neodolala a za pár dnů bylo rozhodnuto. A máme nový přírůstek Je jím Elis Wys-Tabasko alias Bari od renomované chovatelky Jany Šimberové, která nás okouzlila svou přítulnou povahou a důvěřivostí, která se každým dnem prohlubuje. Doplnila tak chovnou skupinu o krevní linii s anglickými předky. Bari nám dala tři vrhy zdravých štěňátek, z nichž jsme si ponechali černou holčičku April, kterou voláme Ada a žíhaného pejska Calvina alias Bedyho . I když Bari byla vystavovaná sporadicky a výstavy nemilovala, jako matka byla dokonalá, dokonalá byla i její oddanost k naší rodině. Bari odešla tiše mezi anděly ve svém domově v červnu 2017. Velmi velmi nám chybí.

April Majesco je ztělesněním bohémské bytosti, která vnímá svět naprosto odlišným způsobem. Vyrůstá do podoby  svého otce ICH Scozias Look at Time a získává zkušenosti na výstavách doma i v zahraničí. Může se pyšnit krásným titulem z Evropské výstavy v Leeuwardenu,kde jako psí miminko okouzlila rozhodčího, který ji obdaroval titulem BOB Baby. I jako juniorka již sbírá cenné tituly (Best Junior, 1. místo Junior BOD) v Čechách i v zahraničí. Obhájila rovněž tituly Junioršampion ČR , šampion ČR a šampion SR. V březnu 2013 splnila všechny podmínky pro udělení titulu šampiona SKCHTaF. A v září 2013 byla v Komáromu nominovaná na Crufts 2014. Ada v červnu 2014 splnila všechny podmínky pro udělení titulu interšampion! Po obou rodičích zdědila velmi kvalitní sytě černou a tvrdou srst a plnochrupost. Je naší nadějí a příslibem do dalších let. Její sestra Anika (export Řecko) se rovněž prosadila na výstavě ve své domovině a získala na MVP v Athénách 2013 tituly CAC, res CACIB. Je jedním ze dvou skotských teriérů, o kterých víme, že žijí v této krásné zemi.

Nováčkem v naší smečce je od 13. srpna 2013 Calvin Majesco. Žíhaný klučík, kterého familierně voláme Béďa,  je synem Elis Wys-Tabasko a multiCH Coopera Hannah-Moravia . Od samého počátku se projevoval jako velký individualista a nezávislá bytost, ale když dospěl stal, se našim miláčkem a závislákem. Výstavní kariéru zahájil jako dorostenec na krajské výstavě s titulem Nejlepší dorost a posléze obhájil na mezinárodních výstavách ve třídě mladých několik prestižních titulů BOB Junior, Derby Junior Winner,GrandPrix Slovakia Junior Winner a nominace Crufts 2015. Bedy je ve věku 12 měsíců trojnásobným junioršampionem - Junior šampionem a Klubovým šampionem mladých SR a junioršampionem ČR. Je zároveň klubový šampion mladých KCHT.  Za necelý rok se Bedymu podařilo navíc obhájit další ceněné tituly včetně res EUW´15, klubový vítěz, klubový šampion KCHT, šampion České republiky a splnit všechny podmínky pro titul C.I.B. Na závěr své plodné kariéry byl nominován nejlepším nízkonohým teriérem a BIS 1 speciální výstavy Německa, posléze mu byl přiznán titul klubový šampion (KfT) Německa.  V lednu 2017 dokončil titul šampiona Maďarska. Bedy je také plnochrupý a jako krycí pes i plodný.

Bedy

Catrinka Majesco (Cooper Hannah-Moravia x Elis Wys-Tabasko) a sestra Bedyho se stala v květnu 2014 na mezinárodní výstavě v Tampere, Finsko nejlepším dorostem a BOS.

Connor Mac Majesco (Cooper Hannah Moravia x Elis Wys-Tabasko), kterého jsme exportovali do Austrálie, vyhral na speciální výstavě v Melbourne titul Best Opposite Junior.

 

00464.jpg

Čekali jsme holčičku a oni se narodili dva kluci. Ze spojení multiCH, ICH, BIS Scozias Look at Time a multiCH, ICH Lucia`s Dream Summer Folly přišli na svět dne 15.3.2014 dva černí bráškové. Jeden z nich - Don Dexigo  zůstává doma jako nový člen naší rodiny. Jak čas plynul, Dexi absolvoval řadu výstav doma i v zahraničí , kde si vedl více než výborně. Ve dvou letech je již Český šampion, JCH VDH/KfT Německa, JEUW´015 a JBIS 1, 2. nejlepší nízkonohý teriér speciální výstavy v Drážďanech. Z českých výstav si přinesl prozatímní tituly BOB a BIS 2. V zahraničí dělá čest svému jménu a krom mnoha vítězství si připsal do své sbírky další tituly BIG 1 a BIS 4. V současnosti je krom Českého šampiona také šampionem Polska, Chorvatska, Rakouska a Interšampionem. Jeho výstavní kariéra se pomalu dovršuje a jeho kvality dávají o sobě vědět, zejména poté, kdy na Světové výstavě v Lipsku v listopadu 2017 se stal 3. nejkrásnějším šampionem v konkurenci 19 přihlášených psů.

Don Dexigo.JPG
Don Dexigo
WDS Lipsko 2017

V únoru 2016 přicestovala až z ruského Smolenska nová posila do našeho týmu. Malá černá holčička My Be Gran Prix (otec: JWW, CW, CH FI Rhum Emporio Armani, matka: CH RUS My Be Born To Be The Best) pochází z CHS My Be Olgy Khalněnkové. Nika, jak ji familierně voláme, má velmi ceněné předky pocházející z Finska, Velké Británie a Ruska. Malá divoženka s neutuchajícím temperamentem je pro nás příslibem velmi perspektivní budoucnosti. Nika prozatím užívá dorostenecká léta, která obohatila prvním pokusem na mezinárodní výstavě v Osijeku, kde obdržela CAJC, JBOB a Crufts nominaci. I přes svůj věk se stává dominantní fenkou a po odchodu Bari začíná doma smečce vládnout. Nyní dozrává a my věříme, že její výstavní kariéra bude slibně pokračovat i v ČR, kde se prozatím objevila na 2 mezinárodních výstavách a obdržela první tituly res CAC, CAC a res CACIB. Nika splnila podmínky chovnosti a je plnochrupá.

Nika
Nika

FARIELA FUORI (Don Dexigo Majesco x April Majesco) - fenka, která je nastupující generací CHS Majesco od 19.1.2018. Jako dorostenka získala svou první výstavou tituly velmi nadějná 1 a nejlepší dorost výstavy 2. místo. na Evropské výstavě ve Waršavě se stala BOB dorostem a obdržela titul European future. Ve věku 12 měsíců splnila podmínky pro udělení titulu junior šampion ČR.

Fariela Fuori
Fariela Fuori EUROPEAN FUTURE
Nejlepší dorost 2.místo

Jsme řádnými členy Klubu chovatelů teriérů, Slovenského klubu chovatelů teriérů a foxteriérů, a zahraničními členy anglického klubu chovatelů skotských teriérů Scottish Terrier Club (England) a finského klubu chovatelů skotského teriéra Skotlanninterrierikerho ry.

KCHT
SKCHTaF
Finnish Terrier club
The Scottish terrier club England
© Slavomír Raszka